10 Şubat 2012

Festivale Kimler Geliyor?

15. ULUSLARARASI ANKARA CAZ FESTİVALİ
BURHAN ÖÇAL VE TULUĞ TIRPAN’LA
ANKARA’NIN BUZLARINI KIRIYOR

Öçal, Tırpan, Paganini, caz ve dünya müziği... Festivalin sıradışı projelerinden Burhan Öçal & Tuluğ Tırpan ikilisi, Paganini’nin eserlerini yorumladıkları sıradışı projeleriyle 11 Şubat Cumartesi akşamı  saat 20:00’de ODTÜ Kültür Kongre Merkezi’nde. Cazseverlerin yoğun ilgi gösterdiği 2 Şubat’taki açılış konserinin ardından  festival, sentez projelerle Ankara’nın buzlarını kırmaya devam ediyor.


Vurmalı sazlara adanan bir festival Burhan Öçal’sız olmazdı. O artık bir “dünya sanatçısı”. Her zaman bizleri sazıyla olduğu kadar duruşuyla ve karizmatik kişiliği ile de etkileyen Burhan Öçal, festivale çok yenilikçi bir proje ile katılıyor. Sabri Tuluğ Tırpan ise bir “dahi piyanist”, gururumuz ve dinlemeye doyamadığımız bir müzisyen.
Burhan Öçal ve Tuluğ Tırpan 19. Yüzyılın dahi müzisyeni Paganini’nin Kapris’lerini piyano ve vurmalı sazlar ile yorumlayacakları yeni projeleri “Paganini Duo” ile festival izleyicilerinin karşısında olacaklar. Festivalin heyecanla beklenen performansları arasında bulunan Paganini Duo konseri, klasik müzik, caz ve dünya müziği arasında bir köprü kuruyor. Bu gecede ünlü perküsyon sanatçısı Burhan Öçal’a, besteci ve piyanist kimliğiyle harikalar yaratan Tuluğ Tırpan eşlik ediyor. Bu iki virtüöz, Paganini’nin asla kaybolmayacak müzikal mirasını yepyeni bir kimlikle canlandıracak. Sadece cazseverlerin değil klasik müzik tutkunlarının da keyifle izleyeceği bir konser.