2 Şubat 2012

Osmanlı Kokuları

Son zamanlarda kullandığım parfüm bir 'Osmanlı Kokusu' adı cariye. İçinde kesinlikle alkol yok ve çok kalıcı. Etrafımdaki herkes bu kokuyu farkedip sorunca ben sizinle de paylaşmak istedim.


Kokuların ortaya çıkışının çok ilginç bir hikayesi var:

Osmanli imparatorlugu sahip oldugu kültür ve yasam tarzi ile Avrupa için örnek bir devletti. Bugün yayginligini yitirmis olsa da; Osmanli'daTürk Hamamlari temizlik adina çok önemli mekanlardi. Hamam kavrami Avrupa için temiz olmak ve banyo kültürü olusmasinda yine öncülük yapmistir.Hatta: daha da ilginç olani Avrupa'da tuvalet kavrami bile yoktu. 1600'lerde tuvalet kavramindan bihaberdiler. 1667 tarihinde Osmanli'da "Tuvalet Vakfi" kurulurken Avrupa'da tuvalet bilinen bir sey degildi. Insanlar ihtiyaçlarini bos bulduklari alanlarda, ya da evin içinde giderip disariya firlatiyordu. Sehirler pis kokuyordu. Bu yüzden yüksek topuklu ayakkabilar, semsiyeler revaçtaydi. Osmanli'da ise bu tarihlerde zaten hemen hemen her köse basinda var olan tuvaletlerin sayilari ise artiriliyordu. Avrupa tuvaletle tam anlamiyla olmasa da 18. yüzyilin baslarinda tanisti. Artik saraylarin bir kösesinde tuvalet vardi, krallar ve aristokratlar için ihtiyaç giderme sandiklari bulunuyordu. 


Bunun üzerinde Avrupa'da bir koku yarışması düzenleniyor ve  ' Kadinlar tarafindan serginin açildigi gün talan edilen siseler üç kez yenilendi. 1862 Londra 2. Uluslararasi Sergisi'nde Osmanli ürünleri 83 madalya ve 44 mansiyon aldi.' diye devam ediyor hikaye..


Kokuların çeşitli isimleri ve açıklamaları var

Cariye:Kokunun özünde lavanta vardır. Zihin açıcı ve stres alıcı özelliği  vardır.Yatmadan önce bileklere sürülmesi kişinin rahat uyumasını kolaylaştırır ve dinlendirir.

Hürrem Sultan: Kehribar ve içerdiği baharatlar sayesinde keskin ve etkileyici bir kokudur. Otoriter dominant bayanların tercih ettiği bir kokudur. Koku sahibi katıldığı ortamlarda söz sahibi olur.

Saray:Osmanlı'da en çok kullanılan kokulardan biri olan gül kokusunun lavanta ile birleştiği bir kokudur.Çok yumuşak ve etkileyici bir kokudur. Sarayda sultan hanımların kullandığı bir kokudur.

Erkekler içinde padişah,sadrazam,Yavuz Selim gibi isimlerde kokular var. Oldukça kalıcı olan bu kokular doğal içerikli olması nedeniyle benim ilgimi çekti.

**Denemek isteyenler mail atarsa yardımcı olabilirim.  bonbondiyorki@gmail.com